Lekarze, pozostający w kontakcie z warszawską Kancelarią Adwokacko-Radcowską “Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”, raportują swoim prawnikom o pismach ze skarbówki, w których urzędnicy pytają o szczegóły wizyt poszczególnych pacjentów. Lekarze nie odpowiadają, w konsekwencji Fiskus trafia do… samych pacjentów. I pyta o to samo. Jak trafia, dlaczego pyta i czy powinien? Radczyni Aleksandra Powierża podnosi alarm. Co zrobić z pismem z urzędu skarbowego?
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji propozycję wprowadzenia nowych wymogów bezpieczeństwa w prywatnych mieszkaniach. Polacy będą musieli zainstalować w swoich lokalach nowe urządzenia, a za zaniedbania mogą spodziewać się kar.
Z początkiem października do rządowego procesu legislacyjnego trafił zupełnie nowy projekt ustawy, implementującej do polskiego porządku prawo unijne. Podczas opracowania analiz, będących zapleczem tego projektu, sekretarz stanu w MRiRW opublikował ciekawe dane. Wynika z nich, że w Polsce, przynajmniej od 2011 r., rośnie liczba… bezdomnych kotów. Ma to swoje konsekwencje.
W czwartek 26 czerwca o rezygnacji z dalszego uczestnictwa w strukturze Ideas NCBR poinformował dotychczasowy prezes- dr hab. Piotr Sankowski. To reakcja na konkurs, który przegrał - głosami rady nadzorczej - z Grzegorzem Borowikiem. Od 1 października Borowik rozpocznie emancypację w nowej roli, tymczasem środowisko naukowe zapłonęło buntem. To nie koniec, bo na końcu tej historii Lewica, ku zaskoczeniu większości, stawia na kapitalizację polskiego sektora biznesowo-naukowego.
Oszuści mają nową metodę na okradanie Polaków – alarmują specjaliści. Ofiarami coraz częściej stają się osoby, które mają zaciągnięty kredyt. Jak się okazuje, przestępcy podszywają się pod kancelarie prawne, które zajmują się obsługą kredytów. Czasem straszą, innym razem obiecują, ale w ich przypadku tematem przewodnim zawsze jest kredyt. Radzimy jak nie dać się naciągnąć.
Co łączy Krzysztofa Bosaka i Mariannę Schreiber? Paraliberalne poglądy to jedno, drugie to branie na wiarę słów zdyskredytowanego całą swoją działalnością redaktora prawicowych i publicznych, w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, mediów, o spisku dot. ukrywania liczby ofiar powodzi w Polsce. Policja i premier reagują na teorie spiskowe, które wicemarszałek Sejmu, wespół z zawodniczką freak fightów, publikują w sieci i - w przypadku tego pierwszego - wspierają w Sejmie.
W Polsce trwa procedura wymiany liczników energii elektrycznej, liczników wody (wodomierzy) i logoterm. To implementacja dyrektywy PE, wprowadzonej w Polsce ustawą z 2021 roku. PGE Dystrybucja przewiduje na rok 2031 wymianę wszystkich liczników na te zdalnego odczytu. Już do końca roku 2028 zainstalowanych ma zostać ponad 17 milionów inteligentnych liczników energii elektrycznej. Tymczasem jednak, równolegle, trwa montaż innych urządzeń, za które… dostajemy potężne rachunki.
Komisja do Spraw Petycji wniosła o zmianę ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, a także ustawy Prawo przedsiębiorców. Według nowelizacji PIP będzie mógł przeprowadzić kontrolę, w dowolnym momencie i bez zapowiedzi. Władze i inspektorzy pracy czekają na jej wdrożenie. Przedsiębiorcy — wręcz przeciwnie.
”Policja i prokuratura będzie działała bezwzględnie, szybko i z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi wobec szabrowników” – zapowiedział premier Donald Tusk. To konieczność wobec skandalicznego zjawiska, które obserwuje się na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Domy i obiekty, z których ewakuowali się ludzie, dla niektórych stały się okazją, przed którą nie mogli się powstrzymać. Z opuszczonych sklepów i stacji paliw wykradany jest alkohol, a z budynków mieszkalnych to, co na pierwszy rzut szabrowniczego oka może wydawać się cenne. Nagrania szokują.
Co mogą zrobić mieszkańcy zalanych terenów, którzy zamiast iść do pracy, musieli podjąć dramatyczną decyzję o ewakuacji? Prawo przewidziało dwa rozwiązania dla takich osób. Jednym z nich jest obowiązujący od ponad roku urlop z powodu siły wyższej. Drugie rozwiązanie zawiera ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na podstawie tych przepisów możemy otrzymać nawet 10 dni wolnego. Komu przysługują?
W związku z trudną sytuacją powodziową na południu kraju ma zostać wprowadzone rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej. Decyzję w tej sprawie ogłosił premier Donald Tusk. Z kolei szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że ta decyzja może wiązać się z uruchomieniem z unijnego programu rescEU. Jak działa ten program?
Proces stanowienia prawa w krajach członkowskich Unii Europejskiej strukturą przypomina sztafetę: po ustanowieniu woli, Parlament Europejski publikuje rozporządzenie do zaimplementowania w poszczególnych krajach. Tak powstaje dyrektywa. Jej implementacja w Polsce przebiega na podstawie ustawy - nowej lub nowelizowanej - później do ustawy właściwy minister wydaje rozporządzenie. Na podstawie rozporządzenia działać, i wymagać, mogą poszczególne podmioty. Bywa, że w sztafecie zdarzają się dziury, niektóre kosztowne. Efektem jednej z nich są rachunki, które dostają obywatele w całej Polsce. I muszą je zapłacić.
Po wakacyjnej przerwie wznowiła się wojna cenowa pomiędzy największymi w Polsce sieciami handlu detalicznego. Powróciły obniżki cen, wyprzedaże błyskawiczne, ale działania podjęli także przedstawiciele zarządów Biedronki i Lidla - udzielają wywiadów, w których forsowane są argumenty pozacenowe. Zakończyć tę wymianę ciosów chce ministerstwo rolnictwa.
We wtorek 10 września Rada Ministrów decydowała ws. projektu przewidującego drugą waloryzację w roku, obok tej "standardowej", przeprowadzanej zwyczajowo 1 marca. Opublikowano oficjalny komunikat po posiedzeniu: “Projekt spełnił oczekiwania członków rządu” - czytamy. Ale waloryzacji nie będzie.
Rząd przygotowuje projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Według jego założeń, właściciele pupili będą mieli obowiązek rejestrowania ich w gabinetach weterynaryjnych. Dostęp do informacji będzie można uzyskać za pośrednictwem aplikacji mObywatel, a w przypadku braku rejestracji, nakładane będą wysokie kary.
Czy w polskich firmach mobbing jest powszechnym zjawiskiem? Aż 93% pracowników deklaruje, że spotkało się z nim przynajmniej raz. Jakie są konsekwencje takich zachowań i dlaczego pracownicy nie zgłaszają mobbingu? Najnowsze badania rzucają światło na skomplikowaną rzeczywistość polskich miejsc pracy.
Podczas gdy prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz projekt Kredytu 0 proc. stawia w okolicach centrum politycznej agendy, innego zdania jest współzarządca projektu Polski 2050 Szymon Hołownia i ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (także członkini Polski 2050), ta ostatnia dryfując w kierunku postulatów prospołecznych, zamiast kapitałowych. Dyskusja wokół polityki mieszkaniowej poszerzyła wymiar, tym bardziej, w tym kontekście, interesująco wygląda bilans wpłat na konto struktur PSL.
Unijne prawo, choć skuteczne, logiczne i prorozwojowe, jest nie do zaadaptowania w Polsce - wynika z korespondencji Ministerstwa Infrastruktury. Resort zdaje sobie z tego sprawę, ale nie prowadzi prac nad prawną furtką; jedyną nadzieją własne kieszenie, lub budżet gminy - ten ostatni, co do zasady, niewystarczający.
Polska wróci do rozwiązania sprzed przeszło 20 lat i na nowo wprowadzi rozwiązanie wcześniejszego prawa jazdy, dostępne dla kierowców jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości. “Projekt jest już gotowy” - zapowiada wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Od 1 lipca br. w największych miastach Polski działają Strefy Czystego Transportu - wyznaczone przez lokalne władze terytoria, gdzie zabroniony jest wjazd samochodów z wysokoemisyjnymi silnikami spalinowymi. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że system jest niekonsekwentny i niesłusznie dyskryminuje.
Po tragicznym pożarze, który miał miejsce w Poznaniu, a w wyniku którego zginęło dwóch dzielnych strażaków, władze zdecydowały się na wprowadzenie wyrywkowych kontroli piwnic w budynkach mieszkalnych. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek, ogłosił tę decyzję jako środek zapobiegawczy mający na celu uniknięcie podobnych katastrof w przyszłości.
Michał Woś; poseł PiS, polityk Suwerennej Polski, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym miejsce zajmował obok Zbigniewa Ziobry, we wtorek 27 sierpnia udał się do Prokuratury Krajowej, by usłyszeć zarzuty ws. finansowania systemu Pegasus. Woś od dłuższego czasu konsekwentnie próbuje odwrócić uwagę od toczącego się w prokuraturze postępowania; niedawno “gratulował” prokuraturze dostarczenia wezwania, żeby później głosić dumnie, że… “nie będzie mdlał” - jak Roman Giertych. Po czym zrobił dokładnie to, co Giertych.
Ministra Funduszy i Polityki Społecznej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz apeluje o wstrzymanie prac nad projektem “Kredytu na Start”, czyli domniemanego następcy “Kredytu 2 proc.”, który od kwietnia br. znajduje się na ścieżce legislacyjnej. Jego poprzednik ceny nieruchomości w Polsce tylko wywindował, szefowa resortu nie chce powtórzyć błędu poprzedników z PIS.
Pierwsza polska fundacja z wpisanym w statusie celem wsparcia przedsiębiorczości kobiet i ich sukcesów w biznesie, przeprowadziła badania i sformułowania na ich podstawie wnioski: urlop macierzyński powinien zniknąć. Powstała petycja, a pod nią przeszło 1 tys. podpisów. Na inicjatywę reaguje teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zarządzane przez ministrę z Lewicy, Agnieszkę Dziamianowicz-Bąk.
Ministerstwo Sprawiedliwości proceduje, by do polskiej legislacji wprowadzić możliwość rozwodu pozasądowego; rozmowy z przedstawicielami sektora prawnego trwają od stycznia br. W czerwcu wiadomo już było, że “na stole” jest kilka scenariuszy, co do zasady mają odciążyć sądy. Ale w bardzo precyzyjnie określonych okolicznościach.
Obowiązek posiadania dokumentu przypisuje właścicielom nieruchomości prawo przyjęte w Polsce w kwietniu 2023 r. W konsekwencji od tamtej pory w całej Polsce trwają cykliczne kontrole, których konsekwencją może być kara finansowa sięgająca 5 tys. zł. Co sprawdzają urzędnicy i o czym, podczas takiej kontroli, trzeba pamiętać?
Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował w czwartek 22 sierpnia komunikat, informując wszystkich klientów aptek w całej Polsce o wycofaniu produktu z obrotu. Roztwór do wstrzykiwań i infuzji za przeszło 400 zł stanowi zagrożenie. Nie trzeba go wyrzucać, wystarczy dokładna kontrola przed użyciem.
Rośnie maksymalna stawka kar za przekraczanie dopuszczalnych norm hałasu przenikającego do środowiska. Od 1 stycznia 2025 r. rozliczymy się już na podstawie nowych, opublikowanych przez resort środowiska w sierpniu br., kwot. Co ważne, zapłacimy za każdy przekraczający normę decybel. Nocna impreza może być naprawdę dotkliwa.